İçeriğe geç
Avukat Atlası

Veri · Ekim 2026

Türkiye avukat ve mahkeme istatistikleri

15 Ekim 2026 itibarıyla rehberde 85 baroya kayıtlı 181.133 avukat bulunuyor. Avukatların yaklaşık %55,1 kadarı üç ilde toplanıyor: İstanbul (63.285), Ankara (20.999), İzmir (15.504). 81 ildeki 4.508 yargı birimi 16 türe ayrılıyor.

Avukat
181.133
Baro
85
Avukatı olan ilçe
763
Yargı birimi
4.508

Veri dosyaları

il-avukat-sayilari.csv baro-avukat-sayilari.csv mahkeme-birim-sayilari.csv

İllere göre avukat sayıları

81 ilde avukat, ilçe, baro ve yargı birimi sayıları
#İlAvukatPayDağılımİlçeYargı birimi
1İstanbul63.285%34,939877
2Ankara20.999%11,623481
3İzmir15.504%8,630264
4Antalya5.944%3,318118
5Bursa4.757%2,616134
6Konya4.417%2,42276
7Adana3.834%2,115146
8Mersin3.808%2,11396
9Kayseri3.235%1,81499
10Kocaeli3.124%1,71264
11Gaziantep2.862%1,67140
12Muğla2.495%1,41328
13Samsun2.284%1,31461
14Diyarbakır2.097%1,21591
15Şanlıurfa2.095%1,21339
16Manisa1.842%1,01749
17Hatay1.716%0,91440
18Kahramanmaraş1.603%0,9847
19Eskişehir1.587%0,9981
20Denizli1.563%0,91564
21Sakarya1.463%0,81555
22Tekirdağ1.453%0,81133
23Aydın1.423%0,81543
24Balıkesir1.389%0,81937
25Malatya1.367%0,8842
26Trabzon1.184%0,71535
27Van1.056%0,61345
28Erzurum960%0,51642
29Osmaniye913%0,5441
30Ordu904%0,51529
31Sivas877%0,51424
32Mardin827%0,5929
33Zonguldak811%0,4827
34Tokat760%0,4920
35Çanakkale693%0,41125
36Afyonkarahisar675%0,41231
37Uşak647%0,4532
38Elazığ624%0,3434
39Kütahya602%0,3830
40Isparta569%0,3932
41Batman561%0,3439
42Çorum515%0,3731
43Giresun500%0,31121
44Adıyaman489%0,3633
45Edirne475%0,3632
46Kırıkkale465%0,3532
47Niğde426%0,2326
48Kırklareli419%0,2719
49Kastamonu418%0,21121
50Yozgat417%0,21016
51Yalova407%0,2530
52Nevşehir388%0,2815
53Aksaray384%0,2435
54Şırnak356%0,2612
55Kırşehir329%0,2319
56Amasya325%0,2617
57Düzce321%0,2434
58Karaman308%0,2317
59Erzincan300%0,2522
60Rize299%0,2720
61Ağrı293%0,2622
62Karabük292%0,2519
63Kars288%0,2718
64Burdur281%0,2718
65Siirt274%0,2319
66Bolu249%0,1525
67Sinop208%0,1615
68Muş207%0,1418
69Bingöl198%0,1517
70Bitlis194%0,1612
71Hakkari173%0,1413
72Kilis164%0,1121
73Çankırı161%0,1516
74Bilecik158%0,1513
75Artvin147%0,179
76Iğdır145%0,1315
77Bartın144%0,1421
78Gümüşhane141%0,1311
79Tunceli79%0,0412
80Bayburt59%0,0212
81Ardahan52%0,0310

Yargı birimi türlerine göre

Sık sorulan sorular

Türkiye'de en çok avukat hangi ilde?

Rehberdeki kayıtlara göre en çok avukat İstanbul ilinde (63.285); onu Ankara (20.999) ve İzmir (15.504) izliyor.

En az avukat hangi ilde?

En az avukatın kayıtlı olduğu il Ardahan (52).

Bu istatistikler nasıl hesaplanıyor?

Sayılar, rehbere derlenen kayıtların kendisinden hesaplanır; kaynakların kendi beyan ettiği toplamlar kullanılmaz. Kıbrıs ve yurt dışı barolarına kayıtlı avukatlar il dağılımına dahil değildir.

Toplu sayılar kaynak gösterilerek (15 Ekim 2026 tarihli veriler) serbestçe kullanılabilir.